Royal Ascot
A A A

 

İngiliz Kraliyet Ailesi onuruna her yıl düzenlenen Royal Ascot At Yarışları, 1711’den beri devam eden geleneği sürdürüyor ve her yıl büyük ses getiriyor. Resmi olarak gözler at yarışları üzerinde olsa da gerçekte bütün ilgi yarışları izlemeye gelen kadınların şapkalarında oluyor. Yarışları izlemeye gelen kadınların şapka, erkeklerin ise gri ya da siyah frak giyme zorunluluğu bulunuyor. Kadınların taktığı şapkalar tasarımları ve renkleri ile dikkati çekiyor. Yabancı katılımcılar ise kendi ülkelerine özgü kıyafetler ya da hizmet üniformalarıyla etkinliğe katılabiliyor.

"Şapka" kelimesi Royal Ascot’u izlemeye gelenlerin başlarına yerleştirdiklerini tanımlamak için yeterli olmuyor. İngiltere’nin güneyindeki at yarışlarında elbette ilgi çekici bahisler ortaya çıkıyor. Ancak hiçbiri bu şapkaların yarattığı ilgi kadar büyük olamaz. Ne kadar büyük, renkli ve alışılmadık ise o kadar iyi!
Royal Ascot'un uzun bir geçmişi var. At yarışları ilk kez Kraliçe Anne'nin himayesinde 1711'de yapıldı. Günümüzde de Kraliyet Ailesi yarışları izlemek üzere her yıl Ascot'a geliyor. Kraliçe II. Elizabeth'in "Şapka Kraliçesi" olarak kabul edildiği bir ortamda kadınların süslü şapkalarla dikkat çekmeye çalışmasına şaşmamak gerek.


Kraliyet ailesinin tribünlerdeki özel locasına sadece davetliler girebiliyor. Davet edilmek isteyenlerin önceden başvurması ve daha önce en az dört yıl Kraliyet Locasına davet edilmiş bir ismi referans göstermesi gerekiyor. Buna ek olarak kıyafet kuralı da var. Kadınların omuzlarını kapatan bir kıyafet giymesi ve tabi şapka takması gerekiyor. İster Kızılderili kültürüne çağrışım yapsın ister bir tavuktan yolunmuş olsun, burada önemli olan dikkat çekmek. Buna rağmen kıyafet seçimi katı kurallara bağlı. 2013’ten itibaren devriye gezmeye başlayan "moda polisi" kadınların omuzları kapalı kıyafet ve erkeklerin de kravat takıp takmadığını kontrol ediyor.
 

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Berkshire'daki Ascot Hipodromu'nda düzenlenen bu at yarışları siz de katılmak istemez misiniz?

 

 

İlgili görseller