Hataysız Kul Olmaz
A A A

 

 

 

ÖZGE ERSU KONFERANSLARI · DİNLETİLER

 

Hatay Antakya İskenderun Karışıklığı · Neresi Neresidir?

Hatay Devleti État du Hatay · Tayfur Sökmen’den Günümüze

Antioch ve Amanos · Köklü Coğrafyalar
Hatay Mutfağı · Gurme Tat ve Gelenekler
Künefe · Hazırlama ve Sunum
Payas Sokollu Külliyesi · Rumeliden Hicaz’a Osmanlı Mirası

Redif Taburu · Askerin Kaderi
İskenderun · Ekonomi ve Siyaset

Hatay Şarkıları

 

 

 

01. GÜN

Sabah saatlerinde İstanbul Havaalanı, Sabiha Gökçen Havaalanı ve Türkiye’nin diğer havaalanlarından Hatay’a uçuş.

Aynı saatlerde diğer uçuşlarla gelen konuklarla buluşma. Özge Ersu sizleri belirlenen saatte Hatay Havaalanı’nda karşılayacaktır. Antakya’daki otele geçiş, dinlenme.

Bu saat dışında çok erken ya da çok geç gelen konuklarımız kendi olanakları ile otelimize geçerek daha sonra gruba katılabilirler. Geziye yorgun başlamamak adına bir gece önceden de Hatay’a gelinebileceğini anımsatmak isteriz.

Arzu eden konuklar Antakya içinde kısa bir yürüyüş yapabilir ve otelin uygunluğu varsa, odalarına yerleşebilir. 

Tüm konuklarımızın gelişlerinin tamamlanması sonrası öğle saatlerinde lobide buluşma.

Özge Ersu önce sizi bölgede çok sevilen bir kasap ziyafetine davet ediyor. Hatay’a ait yerel tatlarıharika bir et sunumu bütünleyecek.

Yemek sonrası Uzun Çarşı yürüyüşümüzü yapacağız. Adeta labirente benzeyen bu tatlı karmaşa içerisinde başta sabun olmak üzere künefe ve benzeri yerel ürünleri satın alma olanağınız var.

Öğleden sonra otele dönüş. Odalara yerleşme, dinlenme. Serbest zaman.

SEYAHAT TERZİSİ & ÖZGE ERSU HOŞ GELDİNİZ GALA YEMEĞİ

Akşam yemeğimizi Hatay mutfağının tüm inceliklerini yansıtan şık bir restoranda alacağız.

Geceleme Antakya (1)

 

02. GÜN 

Bugün sizleri Antakya dışına, İskenderun ve çevresine davet ediyoruz. Akşam yemeği dahil tüm gün ve akşam boyunca Antakya dışında olacağımızı lütfen not ediniz. Aracımız ile buluşma veİskenderun’a hareket. Yol üzerinde Amanos Seyir Tepesi’nde çay veya kahve ikramı eşliğinde harika Soğukoluk ve çevre manzaralı bir fotoğraf molası vereceğiz.

İlk durağımız İskenderun’un kuzeyinde yer alan ve Hatay ilinin en önemli ilçeleri arasında bulunan Payas. Sahil boyunu aracımızla geçerek Payas Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’ni Özge Ersu eşliğinde gezecek ve bölgedeki Osmanlı mirası hakkında bilgi alacağız.

Payas sonrası İskenderun’a geçerek, varışımızla önce kısa bir şehir gezisi yapıyoruz. Tarihi istasyon, Redif Taburu binası ve İskele göreceğimiz yerler arasında.

Öğleden hemen sonra sizleri sadece ilçenin değil, tüm şehrin adeta markası olmuş geleneksel Petek Pastanesi’nde zengin ikramlı bir brunch ziyafetine davet ediyoruz. Buradaki tatları uzunca bir süre anımsayacak ve yemek sonrası arzu ettiğiniz ürünleri paket yaparak sevdiklerinize götürebileceksiniz.

Yemek sonrası bölgenin en beğenilen yazlık yeri Arsuz’a devam edeceğiz. Sadece İskenderun ve Hataylıların değil, diğer yakın illerin de önemli bir sayfiye yeri olan Arsuz’daki yazlıklar, kumsal ve deniz ilginizi çekecektir. Fotoğraf molası, serbest zaman ve deniz havası sonrası İskenderun’a dönüş.

İskenderun’da keyif yapmak ve alışverişlerinizi tamamlamak için bol zamanınız var.

Akşam yemeğimizi ilçenin en prestijli yerlerinden Yelken Kulüp’te deniz manzarası eşliğinde deniz ürünleri ve balık menüsü ile alıyoruz.

Yemek sonrası geç saatte Antakya’ya dönüş.

Geceleme Antakya (2)

 

03. GÜN

Kahvaltı sonrası Antakya’da yoğun bir gün bizleri bekliyor. Gurme ve tarih ağırlıklı gezimizde ilk durağımız Hatay Arkeoloji Müzesi. Girişte alacağımız üç boyutlu sunum sonrası Özge Ersu sizleri bu köklü tarihin içine davet edecek.

Daha sonra dünyaca ünlü St. Pierre Kilisesi ve Habib-i Neccar Camisini göreceğiz. Şehir merkezinde geçireceğimiz bu sürede Halk Eğitim Derneği ürünlerinin satıldığı küçük mağaza da çok hoşunuza gidecek.

Öğle yemeğimizi şehrin Özge Ersu seçimi esnaf lokantalarından birinde et alacağız.

Öğle yemeği sonrası Harbiye bölgesine geçiyoruz. Harbiye’deki serbest zamanda şelale yokuşundan aşağı inebilir, bu huzurlu ortamda dinlenebilir ve başta Samandağı İpeği olmak üzere yerel ürün alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Öğleden sonra otele dönüş ve dinlenme.

Gezimizdeki son gecemizde sizleri canlı yerel müzik eşliğinde, Hatay mutfağının en lezzetli örneklerini tadacağınız özel bir geceye davet ediyoruz. Sektör sohbetleri, bir sonra buluşacağımız coğrafyanın hayalleri ve müzik, bölge mutfağının güzelliklerine karışacak...

Geceleme Antakya (3)

 

04. GÜN 

Uyandırma yoktur. Arzu ettiğinizce dinlenebilir, dönüş hazırlıklarınızı yapabilir ve yerel alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

12:00’de otelden çıkış işlemleri.

Kalan zamanda Antakya’nın son saatlerinden dilediğinizce yararlanabilir, şehir merkezini uçuşsaatine kadar daha ayrıntılı olarak gezebilirsiniz.

Öğleden sonra istanbul ve diğer şehirler için iki havaalanı transferimiz vardır. Daha geç ve başka yönlere uçuşu olan konuklarımız da, kendi olanakları ile havaalanı transferlerini gerçekleştirebilirler.

Hatay Havaalanı’na varış, biniş işlemleri.

Varış sonrası gezimizin sonu. Bir başka keyifli coğrafyalarda  Özge Ersu eşliğinde buluşmak dileğiyle

Geceleme Evinizde