Holi Fest
A A A

Dünyanın en renkli festivaline hoş geldiniz!

 

Hindistan'a özgü Holi Festivalinin amacı baharın gelişini kutlamaktır. 

Festivale verilen diğer isim ise "Renklerin Festivali'dir"

Hint halkı rengarenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerine ve etrafa atarlar. 

İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan renkliliği ve yeniden doğuşu simgeler.

İyinin Kötüye karşı zaferini anlatan bu festival, her yıl baharın gelişiyle dolunay zamanı kutlanır.

Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi. Köklerini Hindu mitolojisinden alan Holi’de de baharın gelişini ve yeniden doğuşu birlikte kutlayalım mı?

 

Holi’de kullanılan her rengin bir anlamı var. Kırmızı masumiyet, sarı dindarlık, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, yeşil canlılık anlamına geliyor. Ancak birbirinize boya atarken buna o kadar da takılmanıza gerek yok. Bu arada hatırlatalım sizi boyamaya kalkanlara sakın sert davranmayın. Çünkü Holi’de boyanmaya itiraz etmek biz de sizinle bayramlaşmaya kalkan insanla bayramlaşmamak kadar ayıp.

Festivalin tarihi, efsanelere ve mitolojilere dayanıyor

Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, ‘Hindu Tanrısı Brahma’ tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Holi Festivali, adını Holika’dan almakta ve iyinin kötüye karşı zaferini de kutlamaktadır.

 

1.Gün: ISTANBUL – DOHA - DELHİ

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde uçuşumuzdan 2,5 saat önce buluşuyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerimiz sonrasında Delhi’ye hareket ediyoruz.

 

2.Gün: DELHİ – AGRA

Delhi’ye varışımızın ardından Agra’ya hareket. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğumuz ardından Agra’ya varış. Sabah kahvaltısı ardından ilk durağımız Kızıl Kale olarak da bilinen Agra Kalesi olacaktır. Turumuz sonrasında öğle yemeği için serbest zaman. Sonrasında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve Dünya’nın Yedi Harikasından biri olan Tac Mahal’I keşfeceğiz. Turumuzun ardından otel transferimizi gerçekleştiriyoruz. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek Mohabbat Taj Show’una katılabilirler. Akşam yemeği ve gecelememiz Agra’daki otelimizde.

Mohabbat Taj Show | 60 EUR 

Bu turumuzda Şah Cihan’ın eşi kraliçe Mumtaz Mahal’e olan dillere destan aşkını ve eşi için yaptırdığı mimari harikası Taj Mahal’in hikayesini anlatan müzikal tiyatro göstereisi ile eşsiz anlar yaşacayacağız.

 

3.Gün: AGRA - FATEHPUR SIKRI – JAIPUR

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında check-out işlemlerimizi gerçekleştirip Jaipur’a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 5-6 saatlik yolculuğumuz sırasında yol özerinde Fatehpur Sikri’yi ziyaret edeceğiz. İmparator Akbar’ın 1569 yılında oğlunun doğumu şerefine yaptırdığı sarayları, camileri ve kaleleri ile Fatehpur Sikri, yapımından 14 yıl sonra politik nedenlerden ötürü terk edilmiştir. Şu anda çöl şehir olarak da anılmaktadır. Burada geniş avlu, büyük dörtgen avlu ve Pachisi’nin yanısıra Jodha Bai Sarayı, Mariam Sarayı, Birbal Sarayı, Rüzgar Sarayı, Panch Mahal ve Fatehpur Sikri’nin sembollerinden Şeh Salim Chisti’nin onuruna yapılmış olan Cuma Camisi ve Salim Chisti’in mozolesini ziyaret edeceğiz. Turumuz sonrasında Jaipur’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışımıza istinaden otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek Bollywood Sineması Turuna katılabilirler. Akşam yemeği ve gecelememiz Jaipur’daki otelimizde. 

Bollywood Sineması | 30 EUR 

1976 yılından beri bir çok Bollywood filminin prömiyerinin yapıldığı ve Jaipur’un simgelerinden biri haline gelen Raj Madir’de bir Bollywood filmini izleme fırsatı bulacaksınız. Rehberimiz filmden once filmin hikayesi hakkında size bilgilendirecek.

 

4.Gün: JAIPUR

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Jaipur’un 11 km dışında bulunan ve 1728 yılına kadar bölgenin başkenti olan Amber Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. Jeepler ile bu meşhur kalenin bulunduğu tepeye çıkarken burada aynı zamanda aynalar ile görkemli bir ışıltıya sahip olan Sheesh Mahal, bir diğer adı ile Zafer Salonu, Jai Mahal ve Kali Tapınağı’nı da görme fırsatını yakalayacağız. Turumuzun ardından Jaipur’un merkezinde bulunan Şehir Sarayı, astrolojik gözlem evi Jantar Mantar ve Rüzgar Sarayı göreceğimiz yerler arasındadır.  Akşam yemeği ve gecelememiz Jaipur’daki otelimizde.

 

5.Gün: JAIPUR - DELHİ

Sabah kahvaltısının ardından Holi Festivaline katılım. Renkler Festivali olarak da bilinen Holi Festivali bugün tüm dünyaya yayılmış bir Hindu bahar festivalidir. Kalabalığa karışıp insanların birbirlerine fırlattığı rengarenk toprak boyalarla boyanıp baharın gelişini eğlenceli bir şekilde karşılayacağız. Bu festival için geleneksel Hint kıyafeti Kurta ve boyalar hediyemizdir. Festival kutlamalarının ardından Delhi’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 6 saat sürecek yolculuğumuzun ardından öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman. Sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Akşam bir Hint ailesinin evine konuk olup Hint kıyafetleri ile Hint müziği eşliğinde eğleneceğiz. Akşam yemeği ve gecelememiz otelimizde. 

 

6.Gün: DELHİ

Havalimanında karşılanma ve bizi bekleyen özel aracımız ile tarih boyunca pek çok hanedanlığın hüküm sürdüğü, anıtları ve mimarisi ile zengin bir şehir olmasının yanı sıra, 500 yıldan beri Yamuna Nehri kıyısında yer alan ve sayısız şehrin doğup yok olduğu büyük bir anakent ve mezarlıklar şehri olan Delhi’yi keşfe çıkacağız. Gezimize ilk olarak Eski Delhi’den başlıyoruz. Şah Cihan tarafından kırmızı kum taşından sekizgen şeklinde yaptırılan Kırmızı Kale’nin önünden geçecek ve Hindistan’ın en büyük camisi olan Cuma Camisi’ni göreceğiz. Mahatma Gandhi’nin anıt mezarını ziyaret ettikten sonra geleneksel çekçekler ile kısa bir tur yapacağız. Tur sonrasında öğle yemeği için serbest zaman. Sonrasında Yeni Delhi turumuza başlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz Yeni Delhi turumuzda Zafer Kulesi (Qutub Minar), Humayın Türbesi, Hindistan Kapısı, Başkanlık Sarayı, Parlamento Binası göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuz sonrasında otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve gecelememiz Delhi’deki otelimizde.  

 

7.Gün: DELHİ - İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından havalimanına transfer. Bilet ve bagaj işlemlerimiz sonrasında İstanbul’a hareket. İstanbul’a varışımızın ardından turumuzun sonu. 

 

 

 

OTELLER

DELHİ - 5* VİVANTA BY TAJ SURAJKUND

AGRA - 4* HOWARD PLAZA – THE FERN

JAIPUR - 4* GOLDEN TULIP

 

 

PAKET ÜCRET

2/3 Kişilik Odada

Kişi Başı Paket

 

Single Oda Farkı

 

 

0-2 Yaş

 

03-12 Yaş

1.080 EUR

250 EUR

220 EUR

970 EUR

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

 • İstanbul – Delhi – İstanbul  ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak biletleri,
 • Havalimanı vergileri,
 • Belirtilen ve benzeri kategorideki otellerde 5 gece yarım pansiyon konaklamalar (Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri dahil),
 • Alan transferleri,
 • Agra’ya varışta sabah kahvaltısı,
 • Yeni Delhi ve Eski Delhi turları,
 • Agra Kalesi turu ve giriş ücreti,
 • Taj Mahal turu ve giriş ücreti,
 • Fatehpur Sikri turu ve giriş ücreti,
 • Amber Kalesi turu ve giriş ücreti,
 • Jantar Mantar Gözlemevi giriş ücreti,
 • Festival için gelenesel Hint Kıyafeti Kurta ve boyalar hediyemizdir. (Rezervasyon esnasında misafirlerimizin beden ölçülerini (S, M, L olarak) alacağız)
 • Hint Ailesi ev ziyareti
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :
 • Yurtdışı Çıkış Harcı,
 • Öğle Yemekleri,
 • Vize Ücreti,
 • Programda dahil olduğu belirtilmeyen turlar ve ekstra turlar,
 • Kişisel harcamalar, 
 • Minibar ve otel harcamaları.

 

 

 

 

 

İlgili görseller