Maldivler COVID Prosedürleri
A A A

 

1. Maldivler’e gitmeden önce otel rezervasyonu yaptırmalı mıyım? 

Evet! Turistik bir tesiste konfirme edilmiş bir rezervasyonunuz olması gerekiyor. 

Transit aktarmalar dışında Maldivler’de seyahatiniz boyunca tek bir otelde kalmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca kapıda alacağınız turist vizesi(ücretsiz) için onaylanmış otel rezervasyonunuzu göstermeniz gerekecektir. 

 

2. Vizesiz giriş kalktı mı, kurallar değişti mi? 

Daha önce de olduğu gibi varışta ücretsiz sunulan 30 günlük turist vizesi devam etmektedir. Giriş için sunulması gereken belgeler; 

1. Otel Rezervasyon Belgesi

2. Uçak Biletleri

3. İngilizce Negatif Covid-19 Test sonucu raporu (İsim-Soyisim – pasaporttaki gibi, Pasaport Numarası, Testin yapıldığı tarih, Testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu mutlaka evrak üzerinde yazmalıdır.) 

4. Doldurulmuş Sağlık Beyan Formu Barkodu (dönüşte de doldurulması gerekmektedir)

 

3. Sağlık Beyan Formunu nasıl dolduracağız? 

Sağlık Beyan Formu (HDF) Male’ye varışınıza 24 kala gidişte ve ayrıca dönüşte Maldivler’den ayrılmadan uçuşunuzdan 24 Saat önce mutlaka doldurulacaktır. Online olarak doldurulması gereken bu forma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde formu doldururken test sonucunuzu (pdf) ya da 2. Dozu da tamamlanmış aşı belgenizi ve bir fotoğrafınızı (jpeg) bu linke yüklemeniz gerekecektir. Doldurma işlemini tamamladıktan sonra sistem size 24 geçerli bir barkod verecektir. Pasaport kontrolünde bu barkodu okutmanız gerekmektedir. 

Kontrol esnasında barkodun geçerlilik süresinin dolmadığından emin olunuz.  

https://imuga.immigration.gov.mv/ethd/create

 

4. Maldivler’e gitmeden önce COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım? 

Maldivler’e varış yapacak misafirlerin (1 yaşından itibaren) en fazla 96 saat önce PCR testi için örnek vermesi gerekmektedir. Test sonucunda mutlaka testin yapıldığı tarih, Pasaport Numarası, testin yapıldığı hastanenin ismi ve adresi, Test Tipi – PCR ve sonucu belirtilmelidir. Ülkeye giriş esnasında İngilizce negatif Covid-19 Test sonucu ibrazı gerekir. 

 

5. Maldivler’e varışımda COVID-19 Testi yaptırmalı mıyım? 

Hayır. Sadece COVID-19 semptomları gösteren, ateşi 38 derecenin üzerinde olan, öksürük, hapşırık gibi şikayetleri olan yolcular ek ücret karşılığında COVID-19 Testi için yönlendirilecektir. Ancak bazı oteller varışta ücretsiz PCR testi yapmaktadır ve test sonuçları gelene kadar misafirlerin odalarından ayrılmamalarını talep etmektedir. 

 

6. Otelime varmadan önce hangi kontroller yapılacak?

Tüm turistlere ateş kontrolü yapılacaktır. Ayrıca Maldivler Sağlık Bakanlığı tarafından PCR testi için seçilebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda bu test ücretsiz olarak yapılabilir. 

 

7. Maldivler Sağlık Yetkililerinin rasgele seçtiği PCR testi adayları bu test için herhangi bir ödeme yapmalı mı? 

Hayır, rasgele yapılan bu seçim için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. 

 

8. Tatilime başlamadan önce 14 günlük karantina süresi gerekli midir? 

Hayır, COVID-19 belirtileri göstermeyen turistler için seyahat başlangıcından önce herhangi bir karantina kuralı bulunmamaktadır. 

 

9. Maske takmalı mıyım?

Evet. 

Tüm turistler havalimanında, otele yapılacak transfer süresince ve tüm ortak olanlarda maske takmak zorundadır. 

 

10. Havaalanında izlenmesi gereken sosyal mesafe kurallarını nasıl takip edeceğim? 

Tüm sosyal mesafe kuralları yolcu terminallerinde mesafe bilgileri ile açıkça işaretlenmiştir. Havaalanı genelinde el dezenfektanları ve hijyen tesisleri bulunmaktadır. 

 

11. Otelime nasıl gideceğim?

Bu süreçte herhangi bir değişiklik olmamıştır. Havalimanı yetkilimiz yolcuları yönlendirmektedir. 

 

12. Otelimde sağlık hizmeti veriliyor mu? 

Evet, tüm turistik tesisler ek ücret karşılığında sağlık tesislerine ulaşım imkanı, kişisel koruyucu ekipmanları sağlamaktadır. Ayrıca otel bünyesinde 24 görevli bir doktor bulunmaktadır. 

 

13. Tatil sürem boyunca farklı bir adayı ziyaret edebilir miyim? 

Hayır, Turistler yeni bir karara kadar başka bir adayı ya da başkent Male adasını ziyaret edemezler. İki farklı otelde konaklamak isteyen misafirler için ayrıca belirli kurallar belirlenmiştir.

 

14. Transit uçağım sebebiyle Male’de kalmam gerekirse ne olacak?

Rezervasyon yetkilinizin, seyahatiniz öncesinde transit konaklamanız için gerekli ayarlamaları yapması gerekir. Sağlık Koruma Ajansı tarafında yetkilendirilmiş transit otellerden birini kullanabilirsiniz.

 

15. Maldivler’den ayrılmadan önce COVID-19 testi yaptırmalı mıyım? 

Türkiye’ye girişlerde en geç 72 saat önce yapılmış test sonucu ibrazı gerektiği için çıkış gününden önce mutlaka test yaptırmak gerekiyor. Her otel ek ücret karşılığında test hizmeti sunuyor. Seyahat başlamadan önce mutlaka otele bilgi vermek gerekmektedir. Fiyatlar otelden otele değişiklik gösterir. 

 

16. Dönüşte yaptıracağım Covid-19 testim pozitif çıkarsa ne olacak? 

Otelinizde yaptıracağınız Covid-19 testinizin pozitif çıkması durumunda ülke kuralları gereği 14 gün karantinaya girmeniz gerekecektir. Sağlık Bakanlığının getirdiği bir kural sebebiyle 2. Bir test olmak isterseniz karantina sürenizin bitmesini beklemeniz gerekir. 

Test sonucunuz pozitif geldiğinde kaldığınız otel karantina sürecinizde konaklamanız için bir fiyat teklifi sunacaktır. Eğer kabul etmek istemezseniz devletin belirlediği izolasyon tesislerinden birinde daha uygun fiyatlarda karantina sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Oluşması durumunda hastane masrafları, ekstra transfer ücretleri ve izolasyon tesislerinin bir kısmını karşılayan yerel sigorta seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

https://allied.mv/insurance-plan/allied-inbound/

 

17. Türkiye’ye dönüşte PCR testi dışında yapılması gereken ek bir işlem var mıdır? 

Evet, aşağıda link üzerinden Türkiye’ye Giriş Formunu doldurmanız ve verilecek barkodu saklamanız gerekecektir. Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır. 

https://register.health.gov.tr

 

18. Güvenli bir tatil deneyimi için ne yapabilirim? 

Lütfen seyahatiniz boyunca hijyenin ve el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlayınız. 

Tatilinizin tadını çıkarken güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini sağlamamıza yardımcı olmak için ülkeye gelmeden önce tüm ziyaretçilerin Maldivler’in iletişim/izleme uygulaması “TraceEkee” yi yüklemlerini tavsiye ediyoruz. Bazı oteller bunu zorunlu tutmaktadır.